Що таке точка беззбитковості та як її розрахувати

Точка беззбитковості - один з основних показників, за допомогою яких керують фінансовим станом бізнесу. Нижче цієї точки опускатися не можна. З нової публікації в блозі компанії ТОВ «ЕлектраКвікс» ви дізнаєтеся, що таке точка беззбитковості і як її розрахувати.
Вийти в нуль
Отже, що ж таке точка беззбитковості? Простими словами, це коли ваші доходи дорівнюють витратам, тобто отримані від клієнтів гроші ви витратили на оплату витрат. Висловлюючись ще простіше: доходи мінус витрати дорівнюють нулю.

Витрати, або їх ще називають витратами, діляться на постійні та змінні. Постійні витрати завжди залишаються незмінними і не залежать від обсягу продажів і отриманої виручки. Їх доведеться оплачувати, навіть якщо компанія нічого не продасть.

До постійних витрат належать:
  • орендна плата;
  • плата за комунальні послуги;
  • зарплата (ставка);
  • витрати на рекламу;
  • витрати на зв'язок;
  • інші.

Змінні витрати змінюються залежно від кількості проданої продукції або наданих послуг. До змінних витрат належать:
  • матеріали та сировина;
  • закупівельна вартість товару;
  • відрядна оплата праці;
  • транспортні витрати;
  • інші.

Якщо розглянути співвідношення доходів і витрат на графіку, то перетин ліній, що позначають виручку і загальні витрати, буде тією самою точкою беззбитковості. Вона показує, який мінімальний обсяг продукції і на яку суму потрібно продавати, щоб не бути в збитку. Усе, що вище за точку беззбитковості, приносить вам прибуток; усе, що нижче за цю точку, приносить збитки

Як розрахувати точку беззбитковості

Припустимо, що володієте магазином із продажу футболок. Вартість футболок - від 10 до 40 умовних одиниць (у.о.). Припустимо, середня вартість продажу однієї футболки або середній чек становить 20 у.о. (середній чек - це скільки один покупець у середньому витрачає в магазині). Середня закупівельна ціна - 10 у.о. Націнка - 10 у.о. або 100%. Постійні витрати становлять 600 у.о. Змінні витрати на 1 футболку - 14 у.о. (витрати на продаж однієї футболки: 10 у.о. - закупівельна вартість футболки, 3 у.о. - плата продавцю за кожну продану футболку, 1 у.о. - вартість доставки від постачальника до магазину).

Скільки одиниць товару (у нашому випадку - футболок) необхідно продати на місяць, щоб досягти точки беззбитковості? Розрахунок проводимо за такою формулою:
  • Точка беззбитковості = Сума постійних витрат / (ціна 1 одиниці товару - сума змінних витрат).

Для нашого прикладу розрахунок виглядатиме таким чином: 600 / (20 - 14) = 100 футболок. Це означає, що, продавши 100 футболок на місяць, ви відшкодуєте всі свої витрати.
Тепер дізнаємося точку беззбитковості в грошовому вираженні. Для цього необхідно кількість футболок помножити на середню вартість: 100 * 20 у.о. = 2000 у.о. Цих грошей вам вистачить лише для того, щоб покрити всі свої змінні та постійні витрати, але у вас не буде прибутку. Хочете отримувати хороший прибуток? Ваше завдання - продавати в кілька разів більше, ніж точка беззбитковості.

Іншими важливими показниками ведення бізнесу є маржа і маржинальність. Про них ви також можете прочитати в нашому блозі: https://electraquix.com.ua/ua/blog/what-is-margin-and-marginality
Наші статті
Заповнюйте
коротку форму
Ми повернемося до вас вже за кілька хвилин.
Надаючи свої персональні дані, ви погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Україна, 61020 Харківська область, м. Харків, Новобаварський район, вул. Китаєнко, буд. 3-Б