Про рентабельність простими словами

У блозі компанії ТОВ «ЕлектраКвікс» ми продовжуємо розглядати основні економічні поняття. В одній з попередніх публікацій ми розповіли про точку беззбитковості. Сьогодні розберемо таке поняття як «рентабельність». Насамперед вона служить для контролю та аналізу фінансової діяльності компанії. Інакше кажучи, рентабельність можна назвати економічною ефективністю. А що таке ефективність? Це досягнення максимального результату з мінімальними зусиллями або витратами.
Як розрахувати рентабельність
Щоб розрахувати рентабельність, необхідно в чисельник помістити прибуток, а в знаменник - те, до чого відноситься рентабельність. Результат ділення потрібно помножити на 100, щоб отримати відсотки.

Наприклад:
  • Рентабельність інвестицій розраховується за такою формулою: Прибуток/Інвестиції*100
  • Рентабельність продажів: Прибуток/Обсяг продажів*100
  • Рентабельність власного капіталу: Прибуток/розмір власного капіталу*100

Рентабельність інвестицій
Припустімо, ви вирішили інвестувати гроші і купили будинок з метою здачі його в оренду. Припустимо, на будинок ви витратили 100 тис. умовних одиниць (у.о.), а з орендарів плануєте брати 700 у.о. на місяць. Ваш прибуток від оренди будинку за рік складе 700 у.о. помножені на 12 місяців - 8400 у.о. Тепер ділимо 8400 на 100 тис. і множимо на 100. Результат - 8,4%. Отже, рентабельність вашої інвестиції становить 8,4% на рік.

Це розрахунковий показник і не факт, що він підтвердиться в реальності. Однак цей результат дозволяє вам порівняти цю інвестицію в нерухомість з іншими варіантами вкладень. Наприклад, ви можете порівняти цей показник з даними про банківські депозити і тоді зможете прийняти рішення, куди краще інвестувати гроші, враховуючи при цьому всі інші витрати: моральні, матеріальні, фізичні та часові.

Рентабельність власного капіталу

Рентабельність власного капіталу дає змогу зрозуміти, з якою віддачею працюють гроші в компанії. Знову ж таки, ви можете порівняти це з іншими компаніями та іншими інвестиціями, враховуючи при цьому моральні, матеріальні, фізичні та часові витрати. Наприклад, гроші в компанії працюють із рентабельністю 5% на рік, а банківський депозит приносить 9% на рік. Навіщо тоді вам цей бізнес?
Рентабельність продажів
Це дуже важливий показник для контролю і планування бізнесу. Величезна кількість компаній займаються торгівлею. Природно, підприємці хочуть знати, скільки отримають прибутку в майбутньому і чи отримають його взагалі. Рентабельність продажів завжди допоможе це розрахувати.

Наприклад, компанія за рік вийшла на обсяг продажів 1 млн у.о., а її прибуток досяг 200 тис. у.о. Рентабельність продажів цієї компанії становить 20%. Тепер плануючи наступний рік, можна розрахувати прибуток за такої ж рентабельності від будь-якого обсягу продажів. Наторгувала компанія на 1,2 млн у.о. - прибуток становитиме 240 тис. у.о., на 1,7 млн у.о. - отримає прибуток у розмірі 340 тис. у.о. При цьому важливо пам'ятати: такий результат компанія отримає, якщо працюватиме так само і на ринку не зміняться умови. Однак ви самі розумієте, що такого практично не буває. Планування і прогнозування зважають на дійсність і враховують можливі майбутні зміни.

Інші корисні публікації читайте в нашому в блозі: https://electraquix.com.ua/ua/blog
Наші статті
Заповнюйте
коротку форму
Ми повернемося до вас вже за кілька хвилин.
Надаючи свої персональні дані, ви погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Україна, 61020 Харківська область, м. Харків, Новобаварський район, вул. Китаєнко, буд. 3-Б