Чим відрізняються оборот у бізнесі, виручка, дохід і прибуток
У цих поняттях дуже часто плутаються підприємці-початківці. Особливо люблять плутати дохід і прибуток ті, хто надивиться різноманітних курсів і тренінгів, де обіцяють за короткий час вивести на дохід, наприклад, у мільйон доларів. Як правило, там говорять про дохідну частину бізнесу, а молодий підприємець ототожнює це з прибутком, чим сам себе і вводить в оману. Сьогодні в блозі компанії ТОВ «ЕлектраКвікс» ми простою і зрозумілою мовою поговоримо про те, чим відрізняється дохід від прибутку, що таке оборот і виручка, що між ними спільного.
Головне - те, що залишається
Добре відомі такі терміни, як дохід сім'ї або особистий дохід. Сюди може входити зарплата, здача житла в оренду, відсотки від банківського вкладу тощо. По суті ці терміни означають те, скільки грошей заробляєте ви або ваша сім'я, і скільки можете витратити на свої потреби. Це багатьох вводить в оману, і вони починають думати, що дохід бізнесу - це теж ті гроші, які вони можуть покласти собі в кишеню. Однак це зовсім не так. Важливо не те, скільки ви заробляєте, а скільки грошей залишається.
У підприємницькій діяльності це дуже чітко простежується: не важливо, який дохід вашого бізнесу, важливо, скільки у вас зрештою залишається чистого прибутку. Причина в тому, що крім дохідної частини є ще й видаткова частина. І вона є скрізь: і в особистих фінансах, і в бізнесі. Якщо не ускладнювати і не вдаватися в дрібні нюанси, то оборот, дохід і виручка - це тотожні поняття. Тобто це слова-синоніми. Щоправда, за умови, що основним і єдиним джерелом заробляння грошей для компанії є продаж товарів і послуг (ми спеціально беремо просту схему надходження грошей, щоб було легше розібратися в економічних поняттях).
Оборот ще називають валовим доходом. Виручка - це кількість грошей, які отримує компанія від продажу товарів і послуг. Про все разом можна сказати так: оборот, дохід і виручка - це кількість грошей у «касі», тобто всі гроші, що надійшли в компанію за певний період.
Що можна покласти в кишеню?
Щоб визначити прибуток, необхідно з дохідної частини відняти видаткову частину. У витрати входить усе те, за що підприємець змушений платити:
Вартість закупівлі товару;
Витрати на доставку товару;
Вартість оренди магазину, складу тощо;
Витрати на рекламу і просування компанії;
Оплата за користування інтернетом, телефоном, комунальні платежі тощо.
Гроші, які залишаються після віднімання всіх витрат, називають операційним прибутком. Це сума, яка є в розпорядженні бізнесмена до сплати податків. Те, що залишиться після всіх податкових платежів, буде вашим чистим прибутком.
Яку частину становить чистий прибуток від виручки? Залежить від сфери діяльності, але в середньому це близько 10-15%. Таким чином, якщо ви вийдете умовно на дохід в один мільйон доларів, то чистий прибуток складе 100-150 тис. доларів. Однак всю цю суму ви не зможете покласти в кишеню. Адже для розвитку бізнесу необхідні інвестиції. Якщо ви заберете весь прибуток або більшу його частину собі, то своїми ж руками знищите бізнес.